Proč je budování resilience klíčem k úspěšným týmům?

Firmy se často zaměřují jen na nástroje řízení, kulturu firmy a fungování lidí v odděleních. Bohužel často zapomínají na význam aktivní kultivace odolnosti v týmech a napříč týmy na pracovišti. Rád bych poskytnul pár tipů, zkušeností, rad a doporučení pro strategické budování resilience týmů. Přidám i pár příkladů týmů z praxe, které díky odolnosti překonaly problémy a dosáhly úspěchu.

Důležitost odolnosti v týmech a organizacích a napříč jimi

V dnešním dynamickém a neustále se měnícím světě byznysu se odolnost stává stále důležitější vlastností týmů. Odolnost umožňuje týmům čelit neočekávaným výzvám, přizpůsobit se měnícím se okolnostem, překonávat propasti a nakonec dosáhnout úspěchu ve svých cílech i přes kladené překážky. Nejen štěstím a dobrou stravou jsou živy týmy, ale ty nejlepší vědí jak lze právě díky využití pestré palety silných stránek svých členů překonat i hluboké propasti.
Budování odolnosti v rámci týmu(ů) vyžaduje soustředěné úsilí o vytvoření prostředí, které odolnost podporuje. To může zahrnovat rozvoj dobrých vztahů mezi členy týmu, poskytování příležitostí pro budování zastupitelnosti dovedností a učení a kultivaci růstového myšlení, které považuje výzvy za příležitosti k rozkvětu a zlepšení.

  • Jednou z klíčových strategií pro budování odolnosti týmu je podporovat aktivně pochopení pro smysl a účel konání, včetně jasné a společně sdílené vize mezi členy týmu. Když jsou členové týmu sladěni kolem společného sdíleného cíle, je pravděpodobnější, že budou efektivně spolupracovat, doplňovat se a společně překonávat výzvy.
  • Další důležitou strategií je vytvoření kultury otevřené komunikace, důvěry a spolupráce. Když se členové týmu cítí bezpečně při sdílení svých myšlenek a nápadů mezi sebou, jsou lépe vybaveni pro práci s překážkami a hledání kreativních řešení problémů. Psychologické bezpečí na pracovišti je zásadní a bohužel v tomto bodě často selhávají vedoucí, kteří občas i (za)pletou leadership s bossingem…
  • Důležité je aktivní budování diversity týmů tak, aby se členové doplňovali a spolu vzájemně nezápolili a díky čestné kultuře, fér pravidlům spolupráce a vzájemného respektu si společně pomáhali vpřed.
  • Klíčovým základem resilence týmů je pak důvěra a umění poskytovat i přijímat otevřenou čestnou zpětnou vazbu bez balastních slov a nedorozumění.
  • Ve světě kde vládnou znalosti je pak důležité zapojit kolektivní inteligenci a většinové rozhodování, tak aby celý tým byl vždy naladěn na společnou strunu a rytmus – rozhodovat se podle faktů a ne podle nasliněného prstu pana odvážného, který ho zrovna vystrčil z okna. Lídrům ponechat jen právo veta či rozhodnutí v případě neshody.
  • Technik jak zvyšovat resilienci týmů je spousta a je třeba je naladit na míru právě těch vašich a vaší situace. Ať již se jedná o decentralizaci, zastupitelnost, kulturu organizace, neustálé zarovnávání strategie a sdílení…
nové cesty organizování

Příklady týmů z reálného života, které úspěšně překonaly výzvy prostřednictvím své odolnosti najdete všude kolem sebe, jen se stačí pozorně dívat. Pro úvod jen pár příkladů:

  1. Na velkém projektu docházelo k neustálému odkládání akceptace díla – a změně a rozšiřování akceptačních kritérií. Celý tým byl frustrovaný a „mírný“ projektový manažer – diplomat si nevěděl rady. Nakonec pomohlo jeho zastoupení ze strany architekta projektu a na krátkém jednání a vyjasnění si akceptačních kritérií v souladu s písemnou verzí zadání a vyčíslením ztrát z odkladu došlo obratem k akceptaci. Členové týmu byli schopni si vzájemně pomoci a zastoupit své kompetence, bez výmluv kdo co. Pěkný příklad, jak i ustoupení vedoucího projektu stranou může vést k cíli.
  2. Velmi známý je také příběh mise Apollo 13 kde došlo k ohrožení posádky. Jen díky netradičním postupům lidí, kteří ani neznali techniku Apolla a vycházeli z rad ze Země se celé posádce podařilo přežít.
  3. A jaký příklad týmové resilience doplníte pro ostatní Vy?

Nejen tyto příklady mohou sloužit jako inspirace a motivace pro ostatní týmy, aby si vybudovaly vlastní odolnost. Sdílením těchto příběhů a vlastních lekcí z praxe a jejich analýzou se týmy i jejich členové mohou učit jeden od druhého a získat hlubší pochopení toho, co je potřeba k úspěchu v dnešním dravém byznys světě. Nejen v byznysu končí éra šplhačů po žebřících, ale budou cenit o to víc ti, co umí překlenou propasti, obejít je, zvednout se a pokračovat dál.

Budování odolnosti je nakonec klíčovou součástí vytvoření úspěšného týmu. Investováním do rozvoje odolnosti v rámci svých týmů mohou lídři zajistit, aby jejich tým byl dobře vybaven k tomu, aby čelil jakýmkoli výzvám a propastem, které jim mohou přijít do cesty, a dosáhnout tak SPOLEČNÉHO úspěchu a mít tak radost ze společné oslavy výsledků. A jak jste na tom u vás? Máte resilientní týmy?

Mějte resilientní – odolné týmy a organizace a vylaďte spolupráci napříč týmy a organizacemi!

#resilience thx @OrgVia

Pravda a respekt zvítězí na manipulací a neávistí.

Mojmír Macek, OrgVia

Share and discuss this post/article

ZMĚNIT ŽIVOT V ČESKU JEŠTĚ DNES

Dokud bude přetrvávat neúcta & amp; nepochopení & amp; nespravedlnost, nikdo z nás si nemůže skutečně oddechnout. Ke změně života není potřeba mnoho – začněte u sebe, ozvěte se ještě dnes a pojďme uskutečnit pozitivní změnu. Rozumějte, tvořte, navazujte vztahy, respektujte, ovlivňujte a buďte skvělí.

SPOLUPRACUJTE
PODPOŘTE